Świętowanie na wzgórzu św. Marii Magdaleny 2023

Świętowanie na wzgórzu św. Marii Magdaleny 2023

Tegoroczne święto akademickiej cerkwi św. równej apostołom Marii Magdaleny miało szczególnie wzniosły charakter, bowiem po zeszłorocznym świętowaniu w trakcie gruntownego remontu było to pierwsze święto wyremontowanej już świątyni. Odnowione zostały tynki wewnętrzne i elewacja zewnętrzna, wymieniona została wiekowa stolarka okienna i drzwiowa, ściany fundamentowe doczekały się pionowej i poziomej izolacji, a tubus pod kopułą zyskał nowe okna. Co bardzo ważne, od ulicy do cerkwi prowadzą nowe schody. Ponadto, na odnowionych ścianach świątyni pojawiły się pierwsze elementy nowej polichromii. Na ścianach prezbiterium widać ikonę Chrystusa apostołów podczas misterium Eucharystii. Na czterech filarach środkowej części świątyni widnieją postacie ewangelistów. Pomiędzy prezbiterium a nawą stoi nowy, proporcjonalnie wkomponowany ikonostas. Wykonane dotychczas prace remontowe i wykończeniowe spowodowały, że tegoroczne święto mogło być połączone z małym oświęceniem naszej cerkwi.

fot. protodiakon Wiaczesław Perek

Obrzędu oświęcenia świątyni po remoncie dokonał Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański, który przewodniczył świątecznej Boskiej Liturgii. Zarówno w Boskiej Liturgii, jak i w świątecznym nabożeństwie całonocnego czuwania, które sprawował Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Andrzej, Biskup Supraski, uczestniczyło wielu wiernych. Z pewnością było ich więcej niż w zeszłym roku – dobitnie świadczy o tym znaczna ilość zakupionych przez nich świec i kwota złożonych ofiar, które pomogą w kontynuacji dzieła remontu. Liczne uczestnictwo cieszyło tym bardziej, że kilka godzin przed nabożeństwem całonocnego czuwania padał deszcz, a prognozy zapowiadały opady do wieczora. Okazało się, że przelotne opady deszczu były nieznaczne, a ołtarz i zgromadzonych wokół niego duchownych oraz śpiewających nieopodal chórzystów skutecznie ochronił rozpostarty nad nimi namiot. Dość silny wiatr wiejący podczas obu nabożeństw spowodował, że ustawiane na świecznikach świece szybko gasły, albo w ogóle nie były zapalane. Kustosz cerkwi św. Marii Magdaleny, o. Włodzimierz Misijuk zapewnił uczestników świątecznych nabożeństw, że wszystkie ofiarowane przez nich świece będą użyte podczas nabożeństw sprawowanych w soboty i niedziele. W ten sposób modlitwa wiernych, którą symbolizują świece, wydłuży się i będzie trwała nawet podczas ich nieobecności na wzgórzu św. Marii Magdaleny.

Bardzo ważnym świątecznym akcentem był śpiew kilkuosobowego zaledwie chóru cerkwi akademickiej, którym od maja br. kieruje nowy dyrygent, lektor Paweł Iwaniuk. Wytężone próby zaowocowały pięknym, dla wielu zachwycającym wręcz wykonaniem starannie i trafnie dobranych kompozycji. Świąteczna Liturgia była już dwukrotnie transmitowana przez białostockie Radio Orthodoxia (ciągle można jej posłuchać na portalu radia: https://orthodoxia.pl/uroczystosci-ku-czci-sw-marii-magdaleny-w-bialymstoku-2/).

fot. protodiakon Wiaczesław Perek

W słowach skierowanych do wiernych biskup Andrzej wskazał na znaczenie połączenia cmentarza ze wzgórzem i cerkwią poświęconym św. Marii Magdalenie. Maria przyniosła wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa Pana, które umożliwiło zmartwychwstanie wszystkich wiernych.

Ojciec Jan Kiryluk w świątecznym kazaniu podczas Liturgii przedstawił życie i świadectwo św. Marii Magdaleny, znacząco podkreślił jej rolę jako pierwszej pośród niewiast niosących wonności i późniejszej głosicielki zmartwychwstałego Chrystusa.

Arcybiskup Jakub w swoim słowie na zakończenie Liturgii wskazał na znaczenie modlitwy wznoszonej na wzgórzach, podkreślił rolę św. Marii Magdaleny jako „apostołki apostołów”, bowiem to ona przyniosła apostołom wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa i jako pierwsza zobaczyła zmartwychwstałego Pana. My też powinniśmy dążyć do spotkania z naszym Zbawicielem – umożliwia to bezkompromisowa miłość i wierność zmartwychwstałemu Chrystusowi, którą okazywała św. równa apostołom Maria Magdalena.

fot. lektor Paweł Iwaniuk

Jego Ekscelencja podziękował duchownym i wiernym uczestniczącym w świątecznych nabożeństwach, pozdrowił kobiety noszące imię świętej Marii Magdaleny. Podziękował również kustoszowi cerkwi akademickiej za opiekę nad cerkwią i remont dokonany po niemal trzydziestu latach od ostatniej renowacji. Wyraził przy tym nadzieję, że do czasu następnego święta freski pojawią się na wszystkich ścianach świątyni i dokonane zostaną wszystkie zaplanowane prace wykończeniowe.

Kustosz cerkwi akademickiej św. Marii Magdaleny podziękował Jego Ekscelencji Arcybiskupowi Jakubowi za przewodniczenie liturgicznej modlitwie, za arcypasterskie błogosławieństwo i powierzenie mu opieki nad akademicką świątynią. Potwierdził gotowość do starań o zakończenie prac remontowych przed następnym świętem. Dziękując wszystkim zebranym za modlitwę, za modlitewne wsparcie i pomnażanie modlitwy grupki wiernych, którzy regularnie uczestniczą w sprawowanych w tej cerkwi nabożeństwach, poprosił również o dalsze ofiary, które umożliwią dokończenie działa remontu, bowiem dotychczasowe osiągnięcia były możliwe dzięki szczodrym ofiarom parafian katedry św. Mikołaja Cudotwórcy i licznym ofiarodawcom, którzy przesłali swe wsparcie na rachunek bankowy cerkwi św. Marii Magdaleny.

Krótka relacja ze święta została zarejestrowana również przez kamerę TVP Białystok, co można zobaczyć tutaj: https://bialystok.tvp.pl/71764919/nowe-oblicze-cerkwi?fbclid=IwAR0hGR2DYrEK-rCGstG0Lu0_Ch0mkqQMQwII6WRW7XmtoAVjRvQc0YKea_4

fot. protodiakon Wiaczesław Perek, lektor Paweł Iwaniuk, Barbara Sewastianik