Święto patronalne 2021

W dniach 3-4 sierpnia 2021 roku Cerkiew Akademicka w Białymstoku obchodziła po raz pierwszy swoje święto patronalne – św. równej apostołom Marii Magdaleny.

Świąteczne uroczystości rozpoczęły się we wtorek 3 sierpnia o godz. 17 nabożeństwem całonocnego czuwania. Sprawował je Biskup Supraski Andrzej w asyście duchowieństwa białostockiej katedry św. Mikołaja oraz przybyłych gości.

Następnego dnia o godz. 8 ks. prot. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy dokonał małego poświęcenia wody. O godz. 9 rozpoczęła się Boska Liturgia, którą celebrował Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub wraz przybyłym duchowieństwem. Swoją obecnością zaszczycił nas również ks. Serge Sollogoub z parafii prawosławnej w Paryżu.

W świątecznym kazaniu władyka Jakub podkreślił znaczącą rolę apostolstwa św. Marii Magdaleny jako tej, która pierwsza ze wszystkich przekazała apostołom radosną nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa. Zachęcił również do tego, aby w naszym codziennym życiu brać z niej przykład bezgranicznej miłości do Boga.

Uroczystości w kaplicy na białostockim wzgórzu zakończył krestnyj chod. Kustosz cerkwi – ks. prot. Włodzimierz Misijuk – podziękował hierarsze, duchowieństwu i wiernym za przybycie i wspólną modlitwę.

Podczas nabożeństw śpiewał chór cerkwi akademickiej pod dyrekcją lektora Daniela Grygiewicza.

Zdjęcia: lektor Daniel Grygiewicz, lektor Michał Warszycki, m. Tatiana Misijuk